BİLGİLENDİRME

Prof. Dr. Gazi Zorer

Kalça Protez Cerrahisi

KALÇA PROTEZ CERRAHİSİ

Kalçada halk arasında kireçlenme diye bilinen, tıpta artroz denilen kalça eklem kıkırdağının kaybı sonucu ortaya çıkan ağrı, aksama ve kalça hareketlerinin kısıtlanması ile kendini gösteren problem giderek şikayetlerin arttığı, günlük hayatı zorlaştıran önemli bir ortopedik rahatsızlıktır.

Erken dönemlerde bazı sınırlı tedaviler olanaklı olmakla birlikte, ilerleyen yıllar ile birlikte giderek sorunlar artar.

Tedavi bozulan kalça ekleminin değiştirilmesi anlamına gelen total kalça protezi takılarak hastanın ağrısız, tama yakın hareket edebileceği ve günlük yaşamına dönmesini sağlayan bir ameliyattır.Ancak büyük bir operasyon olan total kalça protezi ameliyatı 15-20 yıl sonra protezin aşınma ve gevşeme gibi sorunlar ortaya çıkaracağı bilindiğinden çok genç hastalara uygulanmasından kaçınılmaktadır. Yine de günlük yaşamı çok sınırlanan hastalarda 18 yaşından sonra bu ameliyatı yapmak zorunlu hale gelebilir.

Bu durumda operasyon için gerekli şartları sağladıktan sonra ameliyat gerçekleştirilir. 3 ay içerisinde hasta normal yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı özellikler hekim tarafından hastaya anlatılır. Hasta gelecek yaşamında da dikkatli olmalıdır.

 

   
Site İçeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Saygılarımızla.

Copyright © 1988-2024. Prof. Dr. Gazi Zorer. Tüm hakları saklıdır. Tekil :288620  Hit :666631  Online: 2  | Son Güncelleme : 19.03.2024.