BİLGİLENDİRME

Prof. Dr. Gazi Zorer

El Bileğinde Sinir Sıkışması - Carpal Tunel Sendromu

EL BİLEĞİNDE SİNİR SIKIŞMASI - CARPAL TUNEL SENDROMU

Ellerde uyuşma, ağrı, güçsüzlük ve tuttuğu objeleri elinden düşürme gibi belirtiler veren, ilerleyen zamanlarda gece uykudan uyandıran, elde ve kolda uyuşma, ağrı ortaya çıkması ile karakterize bir rahatsızlıktır. Sıklıkla kadınlarda görülen bu hastalık, hamilelik ve sonrasında emzirme süresince de çok görülür. Bu dönemin sonunda düzelebileceği gibi bazen devam eder. Şikayetlerin başladığı erken dönemlerde el bileğinin istirahat ettirilmesi ve ilaç kullanmak gibi basit tedavilerle düzelme sağlanabilir. İyileşmenin olmadığı hastalarda sorunun düzeyini tespit etmek ve kesin ayırıcı tanı için EMG denilen inceleme yapılarak tedavi seçenekleri tekrar değerlendirilir. Ancak ilerleyen durumlarda tedavisi cerrahidir. Uygun zamanda yapılan yeterli cerrahi girişimin sonucu çok tatminkardır. Kısa zamanda düzelme sağlanır. Ameliyat sonrası belirtiler geçer, geceleri el ve kolunda ağrı, uyuşma şikayetleri ile uyanan hastalar, ameliyat olduğu gece rahat uyumaya başlarlar.Cerrahi işlem anestezi altında yapılabildiği gibi, sadece kolun uyuşturulması yöntemi ile de yapılabilir. Hastanede yatmayı gerektirmez. Ameliyattan birkaç saat sonra hasta evine gidebilir. Alçı tespiti uygulanmaz. Birkaç gün yüksekte tutularak dinlendirilir. El bileğinin bandaj ile tespiti yeterlidir. 2 hafta suyla temas yasak olup, el parmak hareketlerine hemen başlanır. Üç haftadan itibaren tespit gerekmez.

Altı haftadan sonra her türlü aktivitede eller kullanılır. Yeterli cerrahi teknik uygulanmış ve sorunsuz iyileşen hastalarda hastalığın tekrar nüks etmesi beklenmez.

 

   
Site İçeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Saygılarımızla.

Copyright © 1988-2024. Prof. Dr. Gazi Zorer. Tüm hakları saklıdır. Tekil :290355  Hit :669765  Online: 1  | Son Güncelleme : 19.03.2024.